nedelja, 18. junij 2023

Galerija GoNG

Učenci izbirnega predmeta Francoščina 1 so v torek, 13. junija obiskali novogoriško galerijo sodobnih umetnosti GoNG, kjer nas je prijazno pozdravil lastnik biroja Kreadom in idejni vodja, gospod Adrijan. Po francosko jih je pozdravila Sarah, študentka 3. letnika krajinske arhitekture, ki do konca junija tam opravlja prakso. Gospodična Sarah je v francoščini in angleščini predstavila svoj študij in delo krajinskega arhitekta. Učenci in učenke so kar veliko spraševali. Videli smo tudi velikansko maketo neke počitniške hiše ob morju, ki je nastajala dober mesec dni. Po izčrpnem uvodu nas je Sarah odpeljala v park in uvedla v skiciranje. Vsak si je izbral tri različne motive in jih po navodilih skiciral. Sarah si je vzela čas in komentirala je vsak izdelek posebej. Zahvalili smo se ji za dvojezično predstavitev, prijaznost in strokovno mnenje ter se veselo odpravili počitnicam naproti – to so bile naše zadnje ure francoščine! Privoščili smo si sladoled ter si zaželeli zdravo in brezskrbno poletje. »Au revoir!«

Tanja Erzetič, mentorica


Krajinski arhitekt? – Zakaj pa ne!

V galeriji GoNG sem izvedela, da imajo arhitekti in krajinski arhitekti popolnoma drugačno delo in da bi morali še bolj sodelovati na projektih. Presenetilo me je, da se moraš v Franciji kar dve leti pripravljati na sprejemni izpit za študij krajinske arhitekture in ogromno ročno risati. Če bi bilo več krajinskih arhitektov, bi stavbe v prihodnosti imele veliko lepše in bolj uporabno okolje. Tudi manjše hiše bi imele dobro izkoriščeno okolico oziroma družine z več otroci bi imele lepo urejeno zunanjost, da bi se lahko počutili bolj udobno tudi zunaj.

Če bi pri zidanju ali urejanju okolja dobili nasvet krajinskega arhitekta, bi bile vse stavbe v čistejši okolici, posadili bi več dreves in ozelenili prazne površine. Tako bi imeli bolj kvaliteten zrak, poleti bi bilo več sence in čutili bi manj vročine. Krajinski arhitekti bodo zagotovo znali izboljšati naše življenje v 21. stoletju.

Tea Ivanova, 7. c