petek, 10. april 2020

NEZNANI ZNANCI: intervju z ga. dr. Sonjo Šinigoj Cijan


1.     Pozdravljeni, ga. dr. Sonja Šinigoj Cijan! Kako ste?
Pozdravljeni, v tem času težko opredelim kako sem. Ni mi hudega, saj sem zdrava, preskrbljena z vsemi meni potrebnimi materialnimi dobrinami, časa imam še nekoliko več kot običajno, obdana sem z mojimi dragimi. Zaradi situacije pa vseeno nekoliko negotova kaj nas čaka v prihodnjih mesecih, letih. Zavedam se, da je konec nekega varnega in udobnega  obdobja, ko smo uživali v potovanjih, se brezskrbno družili in ob pozdravu objeli. Privadila sem se video klicem, a si vseeno želim naših družinskih srečanj, ko se dobimo  vsa naša razširjena družina: oče,  sestri, svaka, nečaki, priženjeni člani, vnukinja, pa še kakšen prijatelj se pridruži. To mi vedno napolni baterije.

2.     Med javnostjo ste znani predvsem po tem, da ste predstojnica oddelka za invalidno mladino in rehabilitacijo. Znani ste tudi po tem, da se srčno in zelo zavzemate za otroke, ki so nastanjeni in prihajajo na vaš oddelek. Nam lahko poveste kaj več o svojem delu? Je to vaše poslanstvo?
Ne sodim med tiste, ki so si želeli postati zdravniki že od otroštva. Sem pa že med študijem medicine spoznala, da želim biti pediatrinja in vedno bolj sem se usmerjala k obravnavi otrok z motnjo v razvoju. Po zaključenem stažu se je nepričakovano sprostilo delovno mesto pediatra v Stari Gori, moja življenjska želja. Nekoč sem prebrala, da kjer se srečajo tvoji talenti in potrebe sveta, tam je mesto tvojega poklica. Moj poklic jemljem kot neko poslanstvo, saj vem, da me nekaj pri delu vodi, opozarja, mi ne da miru, da še nekaj pogledam, naredim, vprašam. In to delo me osrečuje.

3.    V današnjih časih lahko v družbi še vedno opažamo stigmo na področju odnosov do ljudi s posebnimi potrebami, čeprav je na drugi strani prisotne tudi veliko pozitive na tem področju. Kako gledate vi na to? Kaj vi opažate? Kakšno stališče gojite do oseb s posebnimi potrebami?
O osebah s posebnimi potrebami se v naši družbi vedno več govori, veliko tudi naredi.  Na marsikaterem področju smo uspešnejši kot druge države. Če pa pogledam malo globje,  še vedno samo govorimo o sprejemanju oseb s posebnimi potrebami in tega ne živimo. To se odraža pri gradnji, načrtovanju naselij in javnih površin, organizaciji prireditev, javnem prevozu, izobraževanju, zaposlovanju. Vse, kar je drugače, nas še vedno skrbi, odbija. Sama sem se že kot študentka pridružila skupini Vera in luč, kjer sem dobila prve osebne izkušnje. Prepoznala sem nagnjenje v sebi, verjetno tudi podedovano, saj se vse tri sestre poklicno ukvarjamo z otroki, ena je specialna pedagoginja, ena vzgojiteljica.

4.  V začetku februarja in tudi kasneje je zelo pozitivno odmevala novica o otvoritvi novih prostorov za invalidno mladino in rehabilitacijo v Stari Gori, za kar ste se borili veliko let. So sedaj otroci in mladostniki že preseljeni v nove prostore? In če so, kako poteka delo? Ste zadovoljni?
Načrtovanje gradnje v Stari Gori se je začelo že pred mojim prihodom in o tem je bilo res veliko napisanega in izrečenega. Sedaj smo končno v novih, svetlih, velikih in čudovitih prostorih. Otroci so vsi v eni stavbi, opremljeni smo s sodobnimi  pripomočki, ki olajšajo nego in terapije. Okolica je urejena, prostora je veliko. Pri delu se še nekoliko prilagajamo, ker je vse novo, a na boljše se vedno hitro privadiš. Otroci so veliko bolj umirjeni in trenutno zdravi.

5.     Otroci Vrtca Šempeter, OŠ Ivana Roba Šempeter pri Gorici so izdelali različne risbe in slike za nove prostore v Stari Gori. Želeli so vnesti še več barvitosti, igrivosti in otroškosti k vam. So jih otroci in mladostniki že videli? Če so jih, kako so se odzvali?
Otrokom in delavcem vrtca in OŠ Šempeter smo hvaležni za vso skrb in pomoč že v času našega gostovanja v bolnišnici v Šempetru v času gradnje. Njihovi obiski so popestrili bivanje v 7. In 8. nadstropju bolnišnice. Razveselili so nas tudi s prisrčnim programom ob otvoritvi in presenetili z darilom ob vselitvi. Vsakemu od naših otrok so napisali pismo in narisali risbico, ki so jih pričakale na posteljicah v novih sobah. Risbic je bilo veliko in smo jih razobesili na stenah hodnikov, da nas razveseljujejo in poživijo naš vsakdan.

6.  Nam lahko prosim opišete kako poteka običajen dan na oddelku za invalidno mladino in rehabilitacijo?
Bolnišnični dan na Oddelku za invalidno mladino in rehabilitacijo se za večino otrok in mladostnikov začne z jutranjimi zdravili, saj morajo nekatera prejeti na tešče, druga ob določenih urah večkrat na dan. Sledi jutranja nega, umivanje, previjanje in preoblačenje.  Med tem jim sestre izmerijo telesno temperaturo. Naši bolniki so večinoma nesamostojni pri vseh dnevnih opravilih. Odvajajo v pleničke, nekateri zaradi težav pri požiranju, hrane ne morejo sprejemati preko ust in imajo vstavljeno hranilno cevko v želodček. Sledi zajtrk in ob zajtrku ponovno nekatera zdravila. Po zajtrku jih namestimo v zanje prilagojene invalidske vozičke, nekaterim namestimo opornice in jih odpeljemo v skupni prostor, kjer poteka posebni program vzgoje in izobraževanja. Izvajajo ga specialne pedagoginje CIRIUS Vipava. Imamo tudi predšolski program, v katerem so trije otroci. V dopoldanskem času imajo še terapevtske aktivnosti: fizioterapijo, delovno terapijo in logopedsko obravnavo, malico, sprehod, če vreme dopušča. Po kosilu sledi počitek, popoldan pa nekateri počivajo, druge odpeljemo na sprehod, se pocrkljajo s sestrami. Izven pandemije je to čas za obiske. Po večerji ponovno nega, preoblačenje, zdravila in sledi počitek. Tiste, ki so nepokretni, je potrebno ponoči obračati, da se ne zaležijo. Nekateri potrebujejo tudi nočni obrok po želodčni cevki, da zagotovimo zadosten vnos hrane.

7.    Delo na takšnem področju najverjetneje zajema tudi veliko izzivov. S katerimi se največkrat srečujete?
Največji izziv so mi starši in njihov odziv, sprejemanje ali zavračanje otrokovih težav. V Razvojni in Nevrološki ambulanti se srečujem z otroki z motnjami v razvoju, mednje sodi tudi avtizem, z otroki z epilepsijo, glavoboli, psihosomatskimi motnjami. Vsak posebej je izziv. Starše je strah neznanega, zato si vzamem čim več časa za pojasnjevanje, skušam biti na razpolago. Delo v Razvojni ambulanti je timsko in vsi, tudi starši smo ekipa, ki dela v dobro otroka. Včasih se razlikujemo v videnju težav, pričakovanjih, takrat je potrebno veliko strpnosti, pogovorov in sodelovanja. Izziv je vsak nov sindrom, ker se takrat vsi učimo. Pogosto so starši naši učitelji, opazujejo, poročajo, posnamejo.

8.    Če bi vas vprašala katera zgodba ali dogodek se vam je pri vašem delu najbolj utrdil in ostal v spominu, kaj bi rekli?
Zgodb je veliko, precej je žalostnih, veliko se jih dobro konča. Mogoče mi vedno prihaja na misel deklica, ki so jo premestili k nam, ker se je rodila prirojeno nepravilnostjo možganov za katero je konzilij zdravnikov ocenil, da je nepopravljiva. Njeno zdravstveno stanje je bilo slabo in menili so, da bo v kratkem umrla. Starši so bili zelo žalostni, a so to sprejeli.  Ob skrbni negi naših sester pa je deklica preživela kritično obdobje in pričeli smo gojiti upe, da bi jo operirali. S pomočjo primarij Veličkove, ki je bila takrat že upokojena, a nam je vedno priskočila na pomoč, smo z argumenti prepričali nevrokirurga. Najtežje mi je bilo o tem obvestiti starše, saj bi jim lahko vlivala lažno upanje. Deklica je po obdobju rehabilitacije lahko zaživela v domačem okolju, kar osrečuje vse, tudi zaposlene.

9.   Že več kot 14 dni so naše misli osredotočene na novi koronavirus. Kako doživljate in se srečujete s trenutno situacijo na vašem oddelku?
Zelo smo hvaležni, da smo se uspeli preseliti pred epidemijo in smo izolirani v naravi. Držimo se vseh predpisanih varnostnih ukrepov za osebje. Žal, pa so že kar nekaj časa prepovedani obiski. Stiska staršev, ki otrok že toliko časa niso videli, se stopnjuje. Starši še niso videli nove stavbe in se še niso uspeli na lastne oči prepričati, da smo se res preselili. Na srečo, pa so nam podarili telefone in sedaj imamo možnost video klicev, tako, da starše pokličemo in se lahko za nekaj minut naužijejo pogleda na otroka in ga ogovarjajo. Odziv je neverjeten, včasih jokamo in se smejimo kar vsi udeleženi.

10.  Za zaključek vas še prosim, če lahko z nami podelite kakšno vašo misel. Kaj bi si želeli sporočiti staršem, strokovnim delavcem in otrokom?
Rojstvo otroka je nekaj najlepšega, največji čudež. Vendar je povezan tudi z največjo skrbjo, bolečino, stiskami. Pri tem ni potrebno, da ste sami. Mi ne odkrijemo ničesar, kar ni, samo poimenujemo to, kar je. Naš namen je omogočiti otroku pogoje za njegov optimalni razvoj in pri tem pomagati staršem. Naš pacient ni le otrok, temveč celotna družina: starši, sorojenci, stari starši... Ne oklevajte, ko opažate, da nekaj ni v redu in sprejmite pomoč, ko jo potrebujete.

Vsem želim, da ostanete zdravi in ste hvaležni za to, da lahko tečete, pojete, se učite, da vidite svet v barvah in slišite smeh, jok, ptičje petje, mamo, ki teži in sosedovega otroka, ki vadi bobne.

Za vse odgovore in vaš odziv se vam iskreno in najlepše zahvaljujem. Želim vam obilo dobrega in veliko zdravja.
Lepo vas pozdravljam Maja Benko, svetovalna delavka za vrtec, ter tudi v imenu vodstva OŠ Ivana Roba Šempeter pri Gorici!